Mirley - Elektronika i Programowanie
projekty, programy... wszystko o elektronice
M
RSS FB TW G+
Jednokanałowy układ wykonawczy z triakiem
Czerwiec 20, 2018 MiniprojektyUkłady Wykonawcze
M021A
8.00
PLN
szczegóły...
Main thumb Prezentowany układ jest uniwersalnym modułem wykonawczym. Składa się on z triaka oraz optotriaka zapewniającego izolację galwaniczną między obwodem sterującym a obwodem sterowanym. Układ został zaprojektowany miedzy innymi dla wyłącznika wielokanałowego M008, może on jednak współpracować z dowolnym innym sterownikiem, regulatorem itp. Na niewielkiej płytce znalazło się miejsce na gasik i warystor, co umożliwia pracę z obciążeniami indukcyjnymi. Płytka posiada dwa otwory montażowe i pozwala na zamontowanie triaka w dwóch różnych konfiguracjach, umożliwiając jego łatwy montaż na radiatorze.

Działanie:

Schemat ideowy modułu przedstawiono na rysunku 1. Głównym elementem układu jest tutaj triak TR1 (BTA12-600B) zapewniający funkcjonalność modułu, czyli włączanie/wyłączanie odbiornika. Złączem wyjściowym jest tutaj AR1 (TB2).
Kup Teraz! - Płytki, Elementy, uC …Pokaż Cennik Pokaż na Allegro
Rysunek 1: Schemat Ideowy
Rezystor R2 (360R) ogranicza prąd bramki triaka, natomiast R3 (330R) zapobiega przed przypadkowym jego uruchomieniem na wskutek zakłóceń z otoczenia. Na wyjściu dodano gasik złożony z elementów C1 (MKPX2 10nF/275VAC) i R4 (39R/2W) oraz warystor V1 (JVR7N431K), który zabezpiecza triaka przed przepięciami. Izolację galwaniczną zapewnia tutaj optotriak OPT1 (MOC3041).
Obwód sterowania został wyposażony w szeregowo podłączoną diodę D1 (LED R) oraz rezystor R1 (100R) ograniczający prąd. Elementy te są opcjonalne a ich wartości dobrano do sterowania napięciem 5V. Złączem sterowania jest tutaj GP1 (NS25-W2).

Budowa:

Podczas lutowania płytki od strony elementów (od góry) z pewnością przyda się schemat montażowy dostępny tutaj. Montaż należy rozpocząć od elementów najmniejszych - rezystorów małej mocy. Kolejność pozostałych elementów jest dowolna, z tym że jako ostatni powinien zostać zamontowany triak.
Kup Teraz! - Płytki, Elementy, uC …Pokaż Cennik Pokaż na Allegro
Otwór montażowy w płytce umożliwia wygodny montaż triaka na dwa sposoby. Pierwszym z nich to klasyczny montaż od strony elementów, wykorzystywany w przypadku odbiorników małej mocy. W przypadku konieczności przykręcenia triaka do radiatora może on być zamontowany od spodu płytki i przykręcony do radiatora w wygodny sposób z wykorzystaniem otworu montażowego w płytce. Do przykręcenia samej płytki można wykorzystać wtedy tulejki dystansowe. Pomocą będą tutaj z pewnością fotografie układu modelowego.

Zdjęcia Projektu:

Wykaz Elementów:

Elementy modułu:

Załączniki:

Projekt Płytki:
AB AB AB Montowanie (strona elementów) 22.0 kB
Dokumentacja:
AB AB AB Schemat Ideowy 16.7 kB
AB AB AB Lista Elementów 662 B
AB AB AB Lista Montażowa 667 B

Pytania i Komentarze:

comments powered by Disqus


Lipiec 19, 2018
Zasilacz do wzmacniaczy już opisany ...
Więcej …
Czerwiec 20, 2018
Moduł wykonawczy już opisany...
Więcej …
Więcej nowinek …

mirley.net
Polecane Strony