Mirley - Elektronika i Programowanie
projekty, programy... wszystko o elektronice
M
RSS FB TW G+
Mini Wzmacniacz 100W
Marzec 17, 2016 MiniprojektyUkłady Audio
M005A
10.00
PLN
szczegóły...
Main thumb Moduł wzmacniacza zbudowany jest w oparciu o układ TDA7294. Wykonany jest na podstawie typowego schematu zawartego w karcie katalogowej kostki TDA7294. Jest to poprawiona wersja układu opisywanego tutaj, jednak tym razem zdecydowano się na wersję monofoniczną. Wzmacniacz zasilany jest napięciem niestabilizowanym, symetrycznym z przedziału 10...40V i może oddawać do obciążenia moc do 100W. Moduł należy wyposażyć w przedwzmacniacz lub chociaż potencjometr do regulacji głośności i oczywiście w duży radiator. Dzięki obwodom sterującym możliwe jest wyciszenie wzmacniacza bez konieczności stosowania wyłączników o dużej obciążalności. Wejście sterujące można wykorzystać w sytuacji gdy przedwzmacniacz długo "budzi się do życia", lub gdy wymagane jest sterowanie zewnętrzne włącz/wyłącz wzmacniacza.

Działanie:

Schemat ideowy wzmacniacza przedstawiony został na rysunku 1. Sercem układu jest monolityczny układ scalony U1 (TDA7294). Jest to scalony wzmacniacz pracujący w klasie AB i bardzo często używany w sprzęcie domowego użytku. Dzięki szerokiemu zakresowi napięć zasilania i dużej wydajności prądowej TDA7294 może pracować zarówno z obciążeniem 4 Ohm jak i 8 Ohm.
Rysunek 1: Schemat Ideowy
Układ zasilany jest napięciem symetrycznym 10...40V. Kondensatory elektrolityczne C8-C11 (2200uF/50V) oraz ceramiczne C6-C7 (100nF) filtrują napięcie zasilające. Wejściem układu jest złącze GP1 (NS25-W2) a rezystor R6 (22k) ustala rezystancję wejściową. Wyjściem wzmacniacza (miejscem podłączenia głośnika/ kolumny) jest złącze AR1 (TB2-5). Kondensator C12 (22uF/50V) pracuje w układzie podciągania napięcia zasilającego stopień wyjściowy (w układzie bootstrapu). Elementy R5 (680R) oraz R7 (22k) ustalają wzmocnienie układu.
Kup Teraz! - Płytki, Elementy, uC …Pokaż Cennik Pokaż na Allegro
Po włączeniu zasilania tranzystor T1 (BC546) jest zatkany ponieważ złącze GP2 (NS25-W2) jest zwarte a kondensator C1 (100nF) rozładowany. Kondensatory C4 (10uF/50V) i C5 (10uF/50V) ładują się przez rezystory R2 (10k), R3 (10k) i R4 (33k). Gdy napięcia na nóżkach STBY i MUTE układu U1 są mniejsze niż 1.5V to wzmacniacz jest całkowicie wyciszony. Wzrastające napięcie na tych wyprowadzeniach powoli włącza kostkę U1 a następnie przeprowadza z trybu wyciszenia do normalnej pracy. Ten czas opóźnienia powoduje, że w głośnikach nie słychać trzasków podczas uruchamiania wzmacniacza.
Dioda zenera D2 (BZX55-C12V) (12V) ogranicza napięcie na kolektorze tranzystora T1. Gdyby zaszła potrzeba wyciszenia wzmacniacza w dowolnej chwili to można tego dokonać rozwierając złącze sterujące GP2. Żeby wyeliminować stuki przy wyłączeniu podłączamy do złącza sterującego prosty układ, który rozwiera styki GP2 po wyłączeniu zasilania.

Budowa:

Widok płytki drukowanej od strony druku (od spodu) dostępny jest tutaj. Odbicie lustrzane płytki można pobrać tutaj, natomiast podczas lutowania płytki od strony elementów (od góry) z pewnością przyda się schemat montażowy dostępny tutaj.

Montaż należy rozpocząć od wlutowania trzech zworek. Następne w kolejności powinny być wszystkie małe elementy, a potem układ scalony TDA7294. Na samym końcu należy wlutować duże kondensatory filtrujące. Na płytce przewidziano miejsce na złącza śrubowe ARK ale nie trzeba koniecznie ich stosować - przewody można wlutować bezpośrednio w płytkę. Układ U1 musi być zaopatrzony w radiator ale nie jest konieczne stosowanie podkładki izolacyjnej, pamiętając że w takim wypadku na radiatorze należy spodziewać się potencjału ujemnej szyny zasilającej (-VCC). Do zasilania modułu należy wykonać prosty zasilacz niestabilizowany złożony z transformatora, mostka prostowniczego i kondensatorów elektrolitycznych o pojemności 4700uF/50V lub większej (może być więcej kondensatorów o mniejszych pojemnościach) pomimo tego że na płytce przewidziano już miejsce na kondensatory filtrujące zasilanie.
Do zasilacza wymagany jest transformator z dwoma jednakowymi uzwojeniami wtórnymi (4 przewody) lub z uzwojeniem dzielonym (3 przewody). W przypadku dwóch uzwojeń wtórnych łączymy je tak aby początek jednego uzwojenia był podłączony do końca drugiego uzwojenia (sprowadzając do przypadku uzwojenia dzielonego). Napięcie na tak podłączonych uzwojeniach powinno się sumować, jeśli tak nie jest to znaczy, że uzwojenia zostały źle podłączone.
Kup Teraz! - Płytki, Elementy, uC …Pokaż Cennik Pokaż na Allegro
Dla przykładu do zasilania wzmacniacza dobry będzie transformator toroidalny 200W 2x28V. Przy takim transformatorze, napięcie na zasilaczu będzie bliskie 2x40V, a moc wyjściowa osiągnie 100W przy impedancji obciążenia 8Ohm i zniekształceniach rzędu 10%. Przy głośnikach 4Ohm nie zaleca się stosować napięcia zasilacza większego niż 2x30V (trafo 2x21V). Aby układ miał małe zniekształcenia na poziomie 0.5%, należy pracować z mocami wyjściowymi do 70W. Wyjście zasilacza dobrze jest zabezpieczyć bezpiecznikami topikowymi, podobnie jak uzwojenie pierwotne transformatora. Bezpieczniki należy dobrać do mocy transformatora.

Zdjęcia Projektu:

Wykaz Elementów:

Elementy Wzmacniacza:

Załączniki:

Projekt Płytki:
AB AB AB Płytka (strona druku,termotransfer) 23.2 kB
AB AB AB Płytka (strona druku,odbicie lustrzane) 23.3 kB
AB AB AB Płytka (strona druku, kilka płytek na stronie, termotransfer) 96.5 kB
AB AB AB Montowanie (strona elementów) 40.4 kB
AB AB AB Warstwa Opisowa (strona elementów) 82.4 kB
AB AB AB Soldermaska (strona druku) 39.8 kB
Dokumentacja:
AB AB AB Schemat Ideowy 46.8 kB
AB AB AB Lista Elementów 1.0 kB
AB AB AB Lista Montażowa 1.1 kB

Pytania i Komentarze:

comments powered by Disqus


Lipiec 19, 2018
Zasilacz do wzmacniaczy już opisany ...
Więcej …
Czerwiec 20, 2018
Moduł wykonawczy już opisany...
Więcej …
Więcej nowinek …

mirley.net
Polecane Strony