Mirley - Elektronika i Programowanie
projekty, programy... wszystko o elektronice
M
RSS FB TW G+
Zasilacz symetryczny do wzmacniacza audio
Lipiec 19, 2018 Zasilacze
M019A
13.00
PLN
szczegóły...
Main thumb Układ nie wnosi sobą dalece odkrywczych rozwiązań, gdyż jest to najzwyklejszy, symetryczny zasilacz niestabilizowany, składający się z mostka prostowniczego oraz kondensatorów filtrujących. Zasilacz taki jest wykorzystywany głównie do zasilania wzmacniaczy audio, jak na przykład M005 czy M013. Mostek prostowniczy należy dobrać do przewidywanego poboru prądu wzmacniacza. Projekt trzeba uzupełnić jedynie o dobry transformator, najlepiej toroidalny z podwójnym uzwojeniem. Obudowy pod kondensatory na płytce zostały tak dobrane aby umożliwić wlutowanie elementów o różnych gabarytach, aż do maksymalnej średnicy 25mm. Zasilacz powstał w odpowiedzi na wielokrotne prośby użytkowników, a jego zgrabne wymiary pozwolą na lepsze rozplanowanie miejsca w obudowie wzmacniacza.

Działanie:

Schemat ideowy zasilacza przedstawiono na rysunku 1. Złączami wejściowymi są tutaj AR1 (TB2) i AR2 (TB2) do których należy podłączyć uzwojenia wtórne transformatora.
Kup Teraz! - Płytki, Elementy, uC …Pokaż Cennik Pokaż na Allegro
Rysunek 1: Schemat Ideowy
Napięcie przemienne jest prostowane za pomocą mostka BR1 (KBU10M) i dalej filtrowane za pomocą kondensatorów C1-C2 (4700uF/50V), C3-C4 (470uF/50V) i C5-C6 (100nF). W roli złącz wyjściowych zastosowano połączenia lutowane. Dwa zestawy wyprowadzeń mogą się przydać przy budowie wzmacniacza stereofonicznego.

Budowa:

Pomocą w montażu płytki od strony elementów będzie rysunek dostępny tutaj. W tym wypadku kolejność montowanych elementów jest dowolna.
Kup Teraz! - Płytki, Elementy, uC …Pokaż Cennik Pokaż na Allegro
Mostek prostowniczy można zamontować na lekko podgiętych wyprowadzeniach jeśli będzie konieczne jego zamontowanie na radiatorze. Podwójne uzwojenie transformatora można przykręcić bezpośrednio do złącz śrubowych. Przewidziano do tego 4 styki gdyż zdecydowana większość transformatorów symetrycznych ma dwa osobne uzwojenia. Należy zadbać aby uzwojenia te były podłączone w szeregu, a ich napięcia się sumowały. W roli złącz wyjściowych zastosowano połączenia lutowane, nic nie stoi jednak na przeszkodzie aby zastosować dowolne złącza kołkowe, zwracając uwagę na maksymalny prąd takiego złącza.

Zdjęcia Projektu:

Wykaz Elementów:

Elementy zasilacza:

Załączniki:

Projekt Płytki:
AB AB AB Montowanie (strona elementów) 26.2 kB
Dokumentacja:
AB AB AB Schemat Ideowy 20.3 kB
AB AB AB Lista Elementów 580 B
AB AB AB Lista Montażowa 604 B

Pytania i Komentarze:

comments powered by Disqus


Lipiec 19, 2018
Zasilacz do wzmacniaczy już opisany ...
Więcej …
Czerwiec 20, 2018
Moduł wykonawczy już opisany...
Więcej …
Więcej nowinek …

mirley.net
Polecane Strony