Mirley - Elektronika i Programowanie
projekty, programy... wszystko o elektronice
M
RSS FB TW G+
Przedwzmacniacz Stereofoniczny
Marzec 20, 2016 MiniprojektyUkłady Audio
M007A
24.00
PLN
szczegóły...
Main thumb Ten stereofoniczny przedwzmacniacz zbudowany jest w oparciu o trzy popularne wzmacniacze operacyjne NE5532 i garstkę elementów dyskretnych. Układ nadaje się do współpracy z dowolnym źródłem sygnału, takim jak odtwarzacz mp3 bądź komputer, a uzupełniony o końcówkę mocy znakomicie nada się do nagłośnienia w domu. Przedwzmacniacz umożliwia regulację tonów niskich, wysokich oraz regulację głośności za pomocą trzech podwójnych potencjometrów obrotowych. Umieszczenie potencjometrów na brzegu płytki pozwala jednocześnie zrezygnować z przewodów łączących potencjometry z płytką a tym samym poprawia parametry szumowe układu. Przedwzmacniacz zasilany jest napięciem symetrycznym +/-18 do +/-30V dzięki obecności stabilizatorów napięcia.

Działanie:

Schemat ideowy przedwzmacniacza przedstawiony został na rysunku 1. Składa się on z dwóch jednakowych kanałów, z których jeden zostanie opisany poniżej. Sygnał wejściowy podawany jest na złącze GP1 (NS25-W3) (oba kanały) i trafia prosto na filtr górnoprzepustowy CR złożony z C1 (1uF) oraz R1 (100k) o częstotliwości granicznej około 1,5Hz, co skutecznie wycina składową stałą i najniższe częstotliwości.
Rysunek 1: Schemat Ideowy Przedwzmacniacza
Dalej sygnał trafia na wzmacniacz nieodwracający U1 (NE5532), a rezystory R3 (10k) i R7 (4,7k) zapewniają wzmocnienie sygnału na poziomie 1,5. Niewielki kondensator C3 (10pF) zapobiega wzbudzeniom, natomiast C5 (1uF) separuje układy na wzmacniaczach U1 i U2 (NE5532).
Kup Teraz! - Płytki, Elementy, uC …Pokaż Cennik Pokaż na Allegro
Regulator tonów zbudowany jest na wzmacniaczu U2 a sama regulacja tonów zbudowana jest w sposób klasyczny. Elementy modyfikujące charakterystykę znajdują się w pętli ujemnego sprzężenia zwrotnego wzmacniacza U2. Gdy oba potencjometry znajdują się w położeniu centralnym, impedancja X1 (wypadkowa z elementów: R9 (10k), C9 (33nF), C7 (4,7nF) oraz: P1 (100k), P2 (100k), R11 (10k) i R12 (3,3k) - "w połowie") między wejściem sygnału a wejściem odwracającym wzmacniacza U2 jest równa impedancji X2 (wypadkowa z elementów: R15 (10k), C11 (33nF), C13 (4,7nF) oraz także: P1, P2, R11 i R12 - "w połowie") między wyjściem wzmacniacza U2 a jego wejściem odwracającym. W efekcie wzmocnienie A, wyrażone zależnością:
E
jest równe –1 dla całego zakresu częstotliwości pracy układu. Ma on wtedy płaską charakterystykę przenoszenia. Potencjometr P1 odpowiedzialny jest za regulację tonów niskich. Dla dużych częstotliwości sygnału kondensatory C9 i C11 stanowią zwarcie, więc regulacja potencjometrem nie daje żadnego efektu dla tych częstotliwości. Potencjometr P2 pozwala na regulację tonów wysokich, a dzięki kondensatorom C7 i C13 nie ma on wpływu na regulację basu. Dla niskich częstotliwości kondensatory C7 i C13 stanowią rozwarcie, przez co potencjometr staje się nieistotną częścią układu.
Sygnał z wyjścia regulatora tonów trafia za pomocą R17 (4,7k) na potencjometr do regulacji głośności P3 (100k log) i dalej na kolejny stopień wzmacniający na układzie U5 (NE5532). Elementy R19 (15k) i R21 (33k) konfigurują U5 do pracy w roli wzmacniacza odwracającego o wzmocnieniu około –2. Z wyjścia U5 sygnał poprzez filtr R23 (100R), C21 (1uF) i R25 (100k) trafia na wyjście przedwzmacniacza GP3 (NS25-W3).

Cały przedwzmacniacz zasilany jest napięciem symetrycznym o wartości w granicach +/-18 ... +/-30V za pośrednictwem złącza GP2 (NS25-W3). Napięcie zasilania dla wzmacniaczy operacyjnych uzyskiwane jest za pomocą stabilizatorów U3 (78L15) i U4 (79L15), a filtrowane za pomocą kondensatorów C15-C16 (100uF/35V) oraz C17-C18 (47uF/25V). Dodatkowo zasilanie każdego z czterech wzmacniaczy operacyjnych wygładzane jest za pomocą kondensatorów C19-C20 (100nF) i C23-C26 (100nF).

Budowa:

Płytkę drukowaną (warstwa od strony druku) można pobrać tutaj. Odbicie lustrzane płytki można pobrać tutaj. Pomocą w montażu płytki od strony elementów (od góry) będzie rysunek dostępny tutaj. Układ został zaprojektowany na jednostronnej płytce drukowanej, co zmniejsza koszty wykonania ale wymaga zastosowania kilku zworek, które należy zamontować w pierwszej kolejności. Później można przystąpić do lutowania rezystorów. Wszystkie są typowe o mocy 0,25W i montowane w pozycji leżącej. Następnie mocujemy na płytce podstawki pod wzmacniacze operacyjne i lutujemy kondensatory stałe. Na samym końcu umieszczamy na płytce stabilizatory napięcia, kondensatory elektrolityczne i potencjometry. Przy zakupie potencjometrów należy zwrócić uwagę na długość ich ośki, gdyż wlutowane w płytkę muszą wystawać poza nią na długość umożliwiającą poprawne zamontowanie w obudowie. Przy montażu potencjometrów należy zwrócić uwagę, aby były one w jednej linii ze względów estetycznych. Metalowe obudowy potencjometrów należy podłączyć do masy za pomocą odcinków przewodów. Powoduje to ekranowanie potencjometrów, a tym samym zmniejszy zakłócenia i przydźwięk sieciowy przy dotykaniu pokrętła potencjometru.
Kup Teraz! - Płytki, Elementy, uC …Pokaż Cennik Pokaż na Allegro
Przedwzmacniacz najlepiej zasilać z zasilacza symetrycznego niestabilizowanego, zwykle można wykorzystać napięcie zasilania końcówki mocy jeśli nie jest ono większe niż dopuszczalne napięcie zasilania przedwzmacniacza. W pierwszej fazie uruchomienia dobrze jest nie wkładać w podstawki wzmacniaczy operacyjnych i po włączeniu zasilania sprawdzić, czy na każdej z podstawek występują poprawne napięcia zasilania. Po zmontowaniu wszystkiego przystępujemy do uruchomienia całości. Potencjometr głośności powinien być skręcony na minimum (maksymalnie w lewo), a na wejście należy podać sygnał z odtwarzacza mp3, radia, komputera itp. Do wyjścia przedwzmacniacza należy podłączyć końcówkę mocy.
Stabilizatory napięcia U1 i U2 dostarczają symetrycznego napięcia zasilania +/-15V. Można też z powodzeniem zastosować tutaj stabilizatory na napięcie 12V lub nawet 9V. Nie spowoduje to zmian w działaniu przedwzmacniacza ale zmieni zakres dopuszczalnych napięć zasilania. Taki zabieg będzie konieczny w przypadku, gdy chcemy zasilać wzmacniacz niższym napięciem niż około +/-18V. Stabilizatory 78L15 i 79L15 mogą nie chcieć pracować dobrze z małym spadkiem napięcia.

Zdjęcia Projektu:

Wykaz Elementów:

Elementy Przedwzmacniacza:

Załączniki:

Projekt Płytki:
AB AB AB Płytka (strona druku,termotransfer) 38.1 kB
AB AB AB Płytka (strona druku,odbicie lustrzane) 38.3 kB
AB AB AB Płytka (strona druku, kilka płytek na stronie, termotransfer) 114.7 kB
AB AB AB Montowanie (strona elementów) 76.8 kB
AB AB AB Warstwa Opisowa (strona elementów) 84.6 kB
AB AB AB Soldermaska (strona druku) 52.2 kB
Dokumentacja:
AB AB AB Schemat Ideowy Przedwzmacniacza 119.8 kB
AB AB AB Lista Elementów 1.2 kB
AB AB AB Lista Montażowa 1.4 kB

Pytania i Komentarze:

comments powered by Disqus


Lipiec 19, 2018
Zasilacz do wzmacniaczy już opisany ...
Więcej …
Czerwiec 20, 2018
Moduł wykonawczy już opisany...
Więcej …
Więcej nowinek …

mirley.net
Polecane Strony